Matches in Season 17

Score Board
Top Charts

  round  teams TD score cas (kills) gate  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 48-49 Dalsland Treehuggers - Team Ulp - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 48-49 Brawly Moor Ravens - Rostiga Rollmodeller - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 48-49 Chaos Pride - Puppeteers of Fate - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 48-49 Brunnsbo Rams - Puddington Punchbags - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 48-49 West Coast Parrots - Gloom Bog Ratpackers - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 48-49 Autumn Poets - Vildvuxet Ogräs - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 46-47 Brawly Moor Ravens - West Coast Parrots - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 46-47 Chaos Pride - Vildvuxet Ogräs - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 46-47 Dalsland Treehuggers - Puddington Punchbags - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 46-47 Gloom Bog Ratpackers - Team Ulp - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 46-47 Puppeteers of Fate - Brunnsbo Rams - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 46-47 Autumn Poets - Rostiga Rollmodeller - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 44-45 Team Ulp - Chaos Pride - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 44-45 Vildvuxet Ogräs - Brunnsbo Rams - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 44-45 Brawly Moor Ravens - Puppeteers of Fate - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 44-45 Rostiga Rollmodeller - Gloom Bog Ratpackers - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 44-45 Autumn Poets - Puddington Punchbags - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 44-45 West Coast Parrots - Dalsland Treehuggers - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 42-43 Team Ulp - Brawly Moor Ravens - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 42-43 Gloom Bog Ratpackers - Vildvuxet Ogräs - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 42-43 Rostiga Rollmodeller - Dalsland Treehuggers - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 42-43 West Coast Parrots - Brunnsbo Rams - -       -    
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 42-43 Autumn Poets - Puppeteers of Fate 1 - 1 2 - 5  (1-0) 39000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 42-43 Puddington Punchbags - Chaos Pride 1 - 1 3 - 5  (0-1) 18000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 40-41 Gloom Bog Ratpackers - Puppeteers of Fate 1 - 2 2 - 5  (1-2) 24000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 40-41 Dalsland Treehuggers - Vildvuxet Ogräs 3 - 2 2 - 9  (0-1) 30000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 40-41 Brunnsbo Rams - Rostiga Rollmodeller 0 - 2 3 - 4  (0-0) 30000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 40-41 Autumn Poets - Team Ulp 4 - 0 2 - 3  (0-0) 24000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 38-39 Puppeteers of Fate - Dalsland Treehuggers 2 - 1 4 - 0  (0-0) 22000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 40-41 Brawly Moor Ravens - Puddington Punchbags 0 - 0 4 - 1  (0-0) 24000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 40-41 Chaos Pride - West Coast Parrots 1 - 1 3 - 2  (0-0) 25000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 38-39 Vildvuxet Ogräs - Brawly Moor Ravens 0 - 2 0 - 4  (0-0) 28000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 38-39 Rostiga Rollmodeller - Chaos Pride 0 - 2 2 - 1  (0-0) 24000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 38-39 Brunnsbo Rams - Team Ulp 1 - 1 6 - 2  (1-0) 25000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 38-39 Autumn Poets - West Coast Parrots 3 - 1 3 - 3  (1-0) 34000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 38-39 Puddington Punchbags - Gloom Bog Ratpackers 0 - 3 4 - 3  (1-0) 21000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 36-37 Team Ulp - Vildvuxet Ogräs 2 - 1 7 - 1  (1-0) 26000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 36-37 Autumn Poets - Gloom Bog Ratpackers 2 - 2 1 - 3  (1-0) 23000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 36-37 Brunnsbo Rams - Brawly Moor Ravens 1 - 0 6 - 1  (2-1) 30000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 36-37 Puddington Punchbags - West Coast Parrots 1 - 1 3 - 8  (0-1) 25000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 36-37 Chaos Pride - Dalsland Treehuggers 2 - 0 5 - 0  (1-0) 21000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 36-37 Puppeteers of Fate - Rostiga Rollmodeller 2 - 1 3 - 4  (0-0) 32000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 34-35 Vildvuxet Ogräs - Puppeteers of Fate 2 - 1 4 - 2  (0-0) 35000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 34-35 Dalsland Treehuggers - Brawly Moor Ravens 3 - 1 0 - 4  (0-0) 18000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 34-35 Puddington Punchbags - Team Ulp 3 - 1 3 - 2  (1-0) 16000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 34-35 Rostiga Rollmodeller - West Coast Parrots 3 - 1 5 - 1  (1-0) 22000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 32-33 Rostiga Rollmodeller - Vildvuxet Ogräs 1 - 1 2 - 2  (1-1) 30000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 34-35 Autumn Poets - Chaos Pride 1 - 1 0 - 3  (0-0) 26000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 32-33 Puddington Punchbags - Puppeteers of Fate 0 - 3 1 - 9  (0-2) 23000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 32-33 West Coast Parrots - Team Ulp 0 - 2 3 - 3  (0-0) 25000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 34-35 Brunnsbo Rams - Gloom Bog Ratpackers 1 - 1 0 - 3  (0-0) 21000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 30-31 Puppeteers of Fate - West Coast Parrots 1 - 1 2 - 3  (1-0) 30000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 30-31 Rostiga Rollmodeller - Team Ulp 0 - 2 2 - 1  (0-0) 26000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 32-33 Dalsland Treehuggers - Brunnsbo Rams 2 - 1 5 - 4  (2-0) 23000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 28-29 Team Ulp - Puppeteers of Fate 0 - 3 2 - 2  (0-0) 21000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 32-33 Autumn Poets - Brawly Moor Ravens 3 - 3 1 - 3  (1-0) 25000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 32-33 Gloom Bog Ratpackers - Chaos Pride 1 - 2 4 - 3  (2-0) 15000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 30-31 Vildvuxet Ogräs - Puddington Punchbags 1 - 0 6 - 2  (1-0) 23000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 30-31 Brawly Moor Ravens - Gloom Bog Ratpackers 2 - 3 7 - 3  (1-1) 24000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 30-31 Chaos Pride - Brunnsbo Rams 2 - 1 4 - 2  (1-1) 17000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 30-31 Autumn Poets - Dalsland Treehuggers 5 - 4 5 - 2  (0-0) 22000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 28-29 Chaos Pride - Brawly Moor Ravens 2 - 0 0 - 3  (0-0) 13000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 28-29 Puddington Punchbags - Rostiga Rollmodeller 0 - 2 2 - 2  (1-0) 16000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 28-29 Gloom Bog Ratpackers - Dalsland Treehuggers 4 - 2 4 - 2  (0-0) 15000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 28-29 West Coast Parrots - Vildvuxet Ogräs 1 - 0 9 - 6  (2-2) 19000  
this match's result counts towards points and scores for group standings Vecka 28-29 Autumn Poets - Brunnsbo Rams 2 - 2 1 - 8  (0-1) 30000  
 
- - Tournament Statistics - -
(44 games)
    tied  
TDs cas (kills) gate    
total
avg.
  13
 
 
129
2.9
276 (39)
6.3 (0.9)

24 000
 
 



Matcher: Seriespelet består av 11 matcher uppdelat på två veckor per match. Efter seriespelet direktkvalar 1an och 2an till semifinaler. Placering 3-6 behöver kvala, där 3an möte 6an och 4an möter 5an. Efter kvalet får 1an välja semifinalsmotståndare först bland de två lag som kvalat och 2an möter det andra laget. Vinnarna går vidare till final och förlorarna möts i en bronsmatch. Alla slutspelsmatcher sker på samma dag.
Under slutspelet kommer det även, i mån av plats, att finnas chans att spela 2 friendly games för de lag som deltagit i säsongen men inte tagit sig till slutspel. Vid behov kommer matcherna att lottas innan.

Sista anmälan: 30/6

Slutspel: 14/12, avspark för Kval 10:00. Finalister bör vara på plats 12:00

Plats: Kommer när det närmar sig

Efter matcher: Inkomst samt MVP som vanligt

Final: I finalen multipliceras publik med 2.

Prispengar: Säsongens vinnare får 100.000gc (samt en gratis RR), andraplatsen 60.000gc och tredjeplatsen 30.000gc

Offseason: Raising funds och Re-draft. Se "League Rules" för hur vi gör Re-draft.

Övrigt: Ligan har max 12 deltagare varje säsong. Anmäl intresse via PM till Tobias på Facebook.

Det kan vara lite svårt att få till de första matcherna i och med semester, skicka ett PM till Tobias om det uppstår problem. Huvudsaken är att de sker i kronologisk ordning, så rullar ligan på i vanlig ordning när alla är tillbaka i stan efter sommaren.





Använd den här lappen för att fotografera och rapporterat till Tobias vi PM på FB efter varje spelad match.


go to previous page
First place Season 16
 
Second place Season 16
 
Third place Season 16
 
Best Stunty Season 16
 

 
Latest matches:
Season 17, Vecka 42-43
  1    Autumn Poets
  1    Puppeteers of Fate
Season 17, Vecka 42-43
  1    Puddington Punchb...
  1    Chaos Pride
Season 17, Vecka 40-41
  1    Gloom Bog Ratpack...
  2    Puppeteers of Fate

GBBL 1, Rond 6
  2    Helyanwë Chargers
  6    Verminton Tailgun...

Season 17, Vecka 40-41
  3    Dalsland Treehugg...
  2    Vildvuxet Ogräs
Season 17, Vecka 40-41
  0    Brunnsbo Rams
  2    Rostiga Rollmodel...

Korpen 9, Oktober
  1    Izor Allstars
  1    Shamash Smashers

Season 17, Vecka 40-41
  4    Autumn Poets
  0    Team Ulp

GBBL 1, Rond 6
  1    We will Khorne you!
  1    Knugjärnen
GBBL 1, Rond 6
  2    Vargavinter
  1    Proletäterna
GBBL 1, Rond 5
  2    Läderlapparna
  0    Helyanwë Chargers

Season 17, Vecka 38-39
  2    Puppeteers of Fate
  1    Dalsland Treehugg...

GBBL 1, Exhibition Match
  3    Proletäterna
  0    We will Khorne you!
GBBL 1, Rond 5
  0    Knugjärnen
  2    Liztiga Lizards

Season 17, Vecka 40-41
  0    Brawly Moor Ravens
  0    Puddington Punchb...
Season 17, Vecka 40-41
  1    Chaos Pride
  1    West Coast Parrots
Season 17, Vecka 38-39
  0    Vildvuxet Ogräs
  2    Brawly Moor Ravens

GBBL 1, Rond 5
  1    Festerspike Foulers
  2    Small Acorns
GBBL 1, Rond 5
  2    Verminton Tailgun...
  2    Vargavinter

Season 17, Vecka 38-39
  0    Rostiga Rollmodel...
  2    Chaos Pride
 
Some names and images are ® reg. trademarks of Games Workshop    |    code based on Aros Blood Bowl League