List of team trophies

 
Championship
Description:
Säsongens vinnare.
Winners:
Season 13 Valkias Vandals Khorne
Season 12 Ganeth Executioners Dark Elf
Season 11 Hochland Headshots Human
Season 10 40 grinders Orc
Season 9 IF Ragnarök Norse
Season 8 Voodorcs Orc
Season 7 Wind Of Change Slann
Season 6 Steep Hill It-Girls Human
Season 5 Bluebirds Chaos
Season 4 Beer Belly Brawlers Norse
Season 3 Vorgash New Order Orc
Season 2 Giants Dwarf
Season 1 Sewerton Scavengers Skaven

 
 
 
2nd place
Description:
Säsongens tvåa.
Winners:
Season 13 Puppeteers of Fate Chaos Pact
Season 12 Comeback Kings Undead
Season 11 Gutter Gunners Skaven
Season 10 The Grave Elves Necromantic
Season 9 Gyttjevrålarna Norse
Season 8 Elfyville Canaries Elf
Season 7 Cuisse de Grenouilles Slann
Season 6 Mike's Dykes Amazon
Season 5 Giants Dwarf
Season 4 Naggarond Slavers Dark Elf
Season 3 Nurgle 49'ers Nurgle
Season 2 Naggarond Slavers Dark Elf
Season 1 Vorgash New Order Orc

 
 
 
3rd place
Description:
Säsongens trea.
Winners:
Season 13 Izor Allstars Dwarf
Season 12 White Wolf Rangers Human
Season 11 Giants Dwarf
Season 10 Naggarond Slavers Dark Elf
Season 9 Turf Torpedoes Goblin
Season 8 Kitty Cat Crusaders Elf
Season 7 Voodorcs Orc
Season 6 Nurgle 49'ers Nurgle
Season 5 Nurgle 49'ers Nurgle
Season 4 Cuisse de Grenouilles Slann
Season 3 Naggarond Slavers Dark Elf
Season 2 Sewerton Scavengers Skaven
Season 1 Nurgle 49'ers Nurgle

 
 
 
Wooden Spoon
Description:
Säsongens sämsta placering.
Winners:
Season 13 Slardars Coldbloods Lizardmen
Season 12 Redfoot Diggas Goblin
Season 11 Ganeth Executioners Dark Elf
Season 10 White Wolf Rangers Human
Season 9 Püffendorf Comits Goblin
Season 8 Dead Rot Killy Leapers Nurgle
Season 7 Tee & Ale Wood Elf
Season 6 Kings of Chaos Chaos Pact
Season 5 Sylvania Saints Vampire
Season 4 Redfoot Diggas Goblin
Season 3 Redfoot Diggas Goblin
Season 2 London Leather Boys Human
Season 1 Santas Little Helpers Goblin

 
 
 
Best Stunty
Description:
Säsongens bäst placerade Stunty-lag. Delas ut förutsatt att stuntylaget inte också får Wooden Spoon.
Winners:
Season 13 Redfoot Diggas Goblin
Season 12 A. Alternative Athletes A. Ogre
Season 10 Turf Torpedoes Goblin
Season 9 Turf Torpedoes Goblin
Season 8 Redfoot Diggas Goblin

 
 
 
Chaos Cup
Description:
Det lag som står som segrare efter fyra matcher utser tre spelare och rullar en D3 för att välja. Gudarnas förkämpe får direkt efter cupen en ”gratis” mutation.
Winners:
Chaos Cup 4 Voodorcs Orc
Chaos Cup 3 Bluebirds Chaos
Chaos Cup 2 Naggarond Slavers Dark Elf
Chaos Cup Avengers of Anubis Khemri

 
 
 
Stunty Leeg Winners
Description:
Stunty Leegs vinnare, utses i en fyraspelars Deathmatch. Spelas endast med lag tillåtna för Stunty Leeg-divisionen.
Winners:
Stunty Leeg 2 Fighting Fezzes FC SL - Horrors Of Tzeentch
Stunty Leeg 1 Radiant Raptors SL - Skinks

 
 
 
Fright Night
Description:
Cup med Halloweentema. Zara the Slayer och Count Luthor kan hyras in för halva priset till goda respektive onda lag.
Winners:
Fright Night Elfyville Canaries Elf

 
 
 
Snöbollskrieg
Description:
Cup med alvtema, spelas på Naggaronds snöklädda fält.
Winners:
Snöbollskrieg Naggarond Slavers Dark Elf

 
 
 
Moot Mania
Description:
Cup för lag bestående av endast Stunty och Big Guy-spelare.
Winners:
Moot Mania 4 Püffendorf Comits Goblin
Moot Mania 3 Pineapple Pirates Ogre
Moot Mania 2 Gruesome Gingers Ogre
Moot Mania Pineapple Pirates Ogre

 
 
 
Korpen
Description:
Delas ut till det lag som placerar sig bäst under en Korpsäsong.
Winners:
Korpen 5 Sore Score United Nurgle
Korpen 4 Falkenbergs Falconers Human
Korpen 3 Falkenbergs Falconers Human
Korpen 2 Hochland Headshots Human
Korpen 1 Raiders of the Lost Ark Dark Elf

 
 
 
Champion of tLoEG
Description:
Delas ut till de vinnande lagen i Champions of tLoEG.
Winners:
Champions of... Naggarond Slavers Dark Elf

 
 


go to previous page
First place Season 13
 
Second place Season 13
 
Third place Season 13
 

 
Latest matches:
Season 14, Vecka 8-9
  3    Bellhaven Bloodkn...
  1    Frostheart Raptors
Season 14, Vecka 8-9
  1    Nagashizzar Shamb...
  0    Hotheads
Season 14, Vecka 6-7
  2    White Wolf Rangers
  0    Hotheads

Korpen 6, Februari
  1    Feskits Roving Ma...
  1    Dirty Dribblers

Season 14, Vecka 6-7
  3    Falkenbergs Falco...
  0    Puppeteers of Fate
Season 14, Vecka 6-7
  0    Bellhaven Bloodkn...
  1    Crooktown Bulldogs
Season 14, Vecka 6-7
  3    Itzla Alligators
  3    Frostheart Raptors
Season 14, Vecka 6-7
  0    Sore Score Unt.
  4    Elfyville Canaries
Season 14, Vecka 6-7
  1    Nagashizzar Shamb...
  1    Nippy Blockers
Season 14, Vecka 4-5
  1    Bellhaven Bloodkn...
  1    Puppeteers of Fate
Season 14, Vecka 4-5
  1    Frostheart Raptors
  2    Falkenbergs Falco...
Season 14, Vecka 4-5
  2    Elfyville Canaries
  0    Hotheads

Korpen 6, Januari
  0    Dirty Dribblers
  0    Cricket Club

Season 14, Vecka 4-5
  0    Nippy Blockers
  4    White Wolf Rangers
Season 14, Vecka 4-5
  1    Crooktown Bulldogs
  3    Itzla Alligators
Season 14, Vecka 4-5
  1    Sore Score Unt.
  0    Nagashizzar Shamb...
 
Some names and images are ® reg. trademarks of Games Workshop    |    code based on Aros Blood Bowl League